09125544500- دکتر فرزاد مازیار - دندانپزشک ایمپلنت
تهران 09122244880 09125544500 09122269771
 
09125544500 روش نوين براي درمان ريشه دندان


روش نوين ايران برای درمان ريشه دندان بدون عصب‌کشی

اين ماده دنداني ۳ سال پيش به توليد آزمايشگاهي رسيد و اکنون در مرحله توليد انبوه و ورود به بازار است. به گفته دکتر عسگري، استفاده از اين روش با عنوان «درمان پالپ زنده»، آمار کشيدن دندان ها را به ميزان چشمگيري در کشور کاهش مي دهد. فرمولاسيون اين ماده براي اولين بار در جهان ارائه شده است.


رئيس اداره سلامت دهان و دندان وزارت بهداشت اعلام کرد: ماده جديد ترميم ريشه دندان که براي اولين بار در جهان توسط يک محقق ايراني توليد شده است، پس از گذراندن مراحل آزمايش هاي باليني روي ۶۰۰ بيمار به طور موفقيت آميز و ثبت جهاني، از يک ماه ديگر در تمامي مراکز درماني دولتي جايگزين روش روت کانال تراپي و عصب کشي مي شود.

اين ماده جديد با عنوان «سيمان مخلوط غني شده کلسيمي» روز گذشته در پنجاهمين کنگره بين المللي انجمن دندان پزشکي ايران در مرکز همايش هاي برج ميلاد با حضور مسئولان وزارت بهداشت و شماري از استادان خارجي و داخلي رونمايي شد. دکتر سعيد عسگري استاد دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي و مخترع ماده جديد درباره ويژگي هاي منحصر به فرد شيوه ابداعي خود گفت: با اين روش، درمان ريشه دندان به شيوه اي غيرتهاجمي انجام مي شود و به کمک آن مي توان دندان را زنده نگه داشت، يکي از جنبه هاي مهم اين شيوه درماني آن است که اين ماده جايگزين کليه اقدامات پيچيده و پر دردسري مي شود که در درمان ريشه دندان با روش روت کانال تراپي انجام مي گيرد.

اين ماده دنداني ۳ سال پيش به توليد آزمايشگاهي رسيد و اکنون در مرحله توليد انبوه و ورود به بازار است. به گفته عسگري، استفاده از اين روش با عنوان «درمان پالپ زنده»، آمار کشيدن دندان ها را به ميزان چشمگيري در کشور کاهش مي دهد. فرمولاسيون اين ماده براي اولين بار در جهان ارائه شده است.

اين ماده که به نام «CEM Cement» ثبت و معرفي شده است، خاصيت بيولوژيک دارد و در درمان پالپ زنده يا ريشه دندان بسيار موثرتر از روش هاي موجود درمان ريشه يا عصب کشي عمل مي کند. وي با بيان اين که تاکنون ۱۰ کاربرد براي اين ماده جديد معرفي شده است، خاطرنشان کرد: اين ماده خواص متعددي دارد که مهم ترين ويژگي آن خاصيت مهر و موم کنندگي ريشه و حفره هاي دنداني در بافت زنده است که يک دستاورد مهم پزشکي محسوب مي شود.
به علاوه اين ماده خاصيت ضدميکروبي نيز دارد که مورد تاييد مراکز علمي و تحقيقاتي داخلي، وزارت بهداشت و سازمان جهاني بهداشت نيز قرار گرفته است.

عسگري درباره نحوه تاثيرگذاري اين ماده جديد در ترميم ريشه دندان اظهار داشت: هر دندان از ۲ بخش اصلي تاج و ريشه تشکيل شده است. در بخش تاج دندان مينا و عاج قرار دارد و در بخش ريشه مهم ترين قسمت، پالپ زنده دندان است که عصب درون آن قرار دارد و چنان چه پوسيدگي دندان تنها در قسمت تاج باشد، ترميم دندان به راحتي امکان پذير است، اما اگر پوسيدگي به بخش پالپ و ريشه دندان برسد، به ناچار بايد درمان ريشه انجام شود و چنان چه پوسيدگي بيش از حد ايجاد شده باشد و پالپ دندان به اصطلاح بميرد، دندان بايد تخليه و با مواد پرکننده ترميم شود. اما با کمک ماده جديد ابداعي، اين عارضه به صورت کاملا طبيعي درمان مي شود و پالپ دندان به حالت اوليه خود باز مي گردد.

دکتر محمد حسين خوشنويسان، رئيس اداره سلامت دهان و دندان وزارت بهداشت نيز در اين باره گفت: توزيع اين ماده از يک ماه ديگر زير نظر وزارت بهداشت در کليه مراکز درماني انجام مي شود. وي ادامه داد: ماده درماني جديد علاوه بر اخذ تاييديه علمي از وزارت بهداشت، در اروپا و آمريکا نيز ثبت شده است.

دکتر خوشنويسان کاربرد اين ماده سيماني مخلوط غني شده کلسيمي را براي ترميم دندان هايي که پوسيدگي آن ها وسيع شده و در نتيجه عفونت به پالپ دندان رسيده است، اعلام کرد و ادامه داد: زماني که پوسيدگي دندان زياد مي شود، ميکروب وارد کانال عصبي دندان شده و باعث عفونت عصب مي شود. با اين روش به جاي اين که عصب کشي انجام شود تنها قسمت تاجي پالپ خارج مي شود؛ از اين رو ريشه دندان در دهان باقي مي ماند و قسمت تخليه شده با ماده جديد پر مي شود و در اصطلاح دندان زنده مي ماند.

وي تطبيق يافتن «CEM Cement» با نسج انساني و دوام درازمدت آن را از ويژگي هاي آن برشمرد.

وي تصريح کرد: اولويت اول ما براي استفاده از اين ماده در حال حاضر مراکز بهداشتي درماني زير پوشش وزارت بهداشت است.

اين مراکز در مناطق محروم است و بيشترين دندان ها در اين مراکز کشيده مي شود اما استفاده از اين ماده موجب خواهد شد علاوه بر جلوگيري از کشيده شدن دندان ها، امکان درمان کامل آن ها نيز فراهم شود. وي افزود: آزمايش هاي باليني «CEM Cement» در ۲۳ مرکز درماني وابسته به دانشکده هاي دندانپزشکي دانشگاه شهيد بهشتي، دانشگاه علوم پزشکي ايران، دانشگاه علوم پزشکي مشهد، دانشگاه علوم پزشکي يزد و دانشگاه علوم پزشکي گيلان با موفقيت انجام شده است.

وي ضمن تاکيد بر آن که اين شيوه درماني جايگزين عصب کشي است، گفت: هزينه درمان دندان بدين شکل نسبت به عصب کشي به يک دهم کاهش پيدا مي کند.

دکتر خوشنويسان ادامه داد: در آينده براي صادرات اين ماده جديد نيز برنامه ريزي مي کنيم. سيمان مخلوط غني شده کلسيمي ماده اي متشکل از پودر و مايع است و پودر اين مخلوط حاوي نمک هاي مختلف بيواکتيو (فعال در محيط زنده) است که در آن يون کلسيم و فسفات به وفور يافت مي شود. چون هر ۲ يون کلسيم و فسفات پيش سازهاي ماده هيدروکسي آپاتايت (جزء آهکي هر بافت سخت زنده) است، از اين رو بدن با اين ماده آشناست و واکنش منفي نسبت به آن نشان نمي دهد.

از ديگر ويژگي هاي اين ماده آب دوست بودن آن است چرا که همه مواد دنداني موجود در کشور آب گريز است و در مواجهه با آب خواص خوب خود را از دست مي دهد. خصوصيت ديگر اين ماده سفيدرنگ بودن آن است لذا پس از استفاده مانع تغيير رنگ دندان مي شود.

نظر شما

نام * :
پست الكترونيكي * :
وب سایت :
نظر *:
  کد امنیتی را وارد نمایید :
اختصاصي براي مدير سايت ( درصورت انتخاب اين گزينه نظر شما در وب سايت ديده نخواهد شد )
لطفا از ارسال سوالات پزشکی در این صفحه خودداری نمائید . به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .

نظرات ارسالی

مسعود : سلام آقای دکتر مطلب خوبی بود اما همچنان باگذشت سه سال از ابداع این شیوه هنوز متدال نشده و من در اصفهان جایی نشنیده ام که مرکزی در ا صفهان با این شیوه خدمات بدهد [ 1392-02-23 ]
باران : سلام ممنون از اطلاع رسانیتون.متاسفانه بعد 5سال که از ابداع این روش میگذره تو استان من ایلام هیچ کجا حتی از این روش اطلاع ندارن چه رسد به خدمات رسانی!اگه میشه لطفا بیشتر از مراکز ارائه این روش بگید.ممنون [ 1392-07-01 ]
محسن میلانی : خسته نباشید(به امید کشفیات جدید) امیدوارم مسئله بهداشت دهان ودندان هر چه زودتر برطرف شده تا مردم بتوانند خنده های همدیگر را ببینند. باتشکر [ 1393-03-28 ]
نسیم : با سلا م و خسته نباشید .خدمت جناب دکتر عسگری تبریک میگم.انتظار همچین اختراعی رو میکشیدم میدونستم بالاخره یه ایرانی موفق میشه باعث افتخاره ای کاش تو مطبای دندانپزشکی به مریضا اطلاع رسانی میشد.من سی سال سن دارم.همین الان متوجه اختراع شدم. یکی دو روز پیش سه تا از دندونامو درمان ریشه کردم.با یه هزینه هنگفت..چهارتا هم قبلا.ای کاش... [ 1394-02-01 ]

www.drmaziar.ir
تماس با ما
دکتر غلامرضا مازیار - متخصص جراحی عمومی - بزرگ خانواده مازیار
دكتر عليرضا مازيار - متخصص بیهوشی
دکتر فرزاد مازیار متخصص ایمپلنت
دكتر فريد مازيار - دندانپزشك
دکتر فرزین مازیار متخصص
گالري عكس
دندانهای حساس به سرما
سفید کردن دندان
پروتز چیست ؟
كاشت دندان
چرا دندانهاي از دست رفته بايد جايگزين شوند ؟
مشكلات رايج دهان و دندان
دندانپزشكي زيبايي
جرمگيري كي و چرا ؟
آشنايي با انواع دندان
نکته هایی در مورد سفید کردن دندانها
جستجوی مطالب
 
 
 
Isfahan University of Medical sciences