دکتر فرزاد مازيار

جراح دندانپزشک


کلینیک دندانپزشکی

دکتر فرزاد مازیار

لامینیت چیست

‍‍‍درباره لامینیت دندان چه می دانیم ؟
لامینیت پوسته نازکی است که روی دندانها قرار داده میشود. این پوسته نازک از جنس مواد مختلف مثل کامپوزیت، چینی (سرامیکی) و مواد آکریلی است و نصب آنها، دندانهایی یک دست ، مرتب، درخشان و فوق العاده زیبا ایجاد میکند.
درباره لامینیت دندان چه می دانیم؟
لامینیت ، درمان زیبایی است که برای برطرف کردن بد رنگی دندانها ، اصلاح نامنظمی و همچنین فواصل باز بین دندانها به کار میرود.شکل و زیبایی دندانها به ژنتیک و نحوه بهداشت و نگهداری ما بستگی دارد. اشکالهای اولیه دندان، رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان یا حوادث و ضربه های کوچک مانند ترک یا شکستگی میتواند زیبایی و شکل دندانها را تغییر دهد و در لبخند زدن ، صحبت و حتی اعتماد بهنفس افراد اثر منفی بگذارد.

علم پیشرفته امروزی ، برای هر کدام از این آسیبها راه حلهای گوناگونی ارائه كرده است.در این مقاله میخواهیم به لامینیت های دندان اشاره کنیم که در سالهای اخیر طرفداران زیادی هم پیدا کرده است. با دکتر پویا اصلانی، متخصص پروتزهای دندانی و ایمپلنت و عضو هیات علمی دانشگاه دندانپزشکی قم در اینباره صحبت كرده ایم.استفاده از لامینیت این روزها خیلی زیاد شده.

لطفا بگویید این مواد از چه جنسی هستند ؟
لامینیت پوسته نازکی است که روی دندانها قرار داده میشود. این پوسته نازک از جنس مواد مختلف مثل کامپوزیت، چینی (سرامیکی) و مواد آکریلی است و نصب آنها، دندانهایی یکدست، مرتب، درخشان و فوقالعاده زیبا ایجاد میکند.

نوع لامینیت برای هر بیمار چگونه انتخاب میشود و اصلا چه فرقی بین آنهاست؟
لامینیت های سرامیکی در لابراتوار ساخته میشوند از این رو برای ساختن آنها از دندانها، البته بعد از تراشیدن مینا، قالب تهیه میشود ولی در انواع کامپوزیتی، لامینیتها مستقیم و بوسیله دندانپزشک روی دندانها قرار داده میشوند. لامینیت های سرامیکی استحکام بیشتری نسبت به انواع کامپوزیتی دارند. ثبات رنگ هم در این نوع از لامینیت زیاد است.

لامینیت های کامپوزیتی برخلاف نوع سرامیکی ثبات رنگ کمتری دارند اما مزیتشان نسبت به لامینیت های سرامیکی این است که در صورت بروز مشکل بهراحتی قابل اصلاح و ترمیم هستند. انتخاب نوع لامینیت معمولا بهوسیله دندانپزشک و برحسب نوع و مشکل دندان بیمار انجام میشود.لامینیت هایی از جنس آکریل هم ساخته میشوند. این نوع لامینیتها کوتاهمدت و فوری هستند و نیمه عمر کمی هم دارند و خیلی زود کیفیتشان تغییر میکند.

لامینیت ها چه کاربردی دارند و چه مشکلات دندانی را میتوانند برطرف کنند ؟
لامینیت، درمان زیبایی است که برای برطرفکردن بدرنگی دندانها، اصلاح نامنظمی و همچنین فواصل باز بین دندانها به کار میرود. البته در هر یک از موارد فوق روشهای درمانی متعددی وجود دارد که انتخاب نوع درمان به تشخیص دندانپزشک بستگی دارد. مثلا در مورد به هم ریختگی و نامرتبی دندانها در بسیاری از موارد درمان ارتودنسی و در مورد سفیدتر کردن روشهای بلیچینگ اولین درمان انتخابی است که دندانپزشک با توجه به شرایط بیمار، پیشنهاد میدهد.

تفاوت لامینیت با روکش چیست ؟
برای قرار دادن لامینیت در بیشتر موارد به تراش سطح بیرونی دندان نیاز است. این تراش برحسب مورد میتواند کم یا زیاد باشد. تراش معمولا روی مینا انجام میشود. بدیهی است بافت مینای تراشیدهشده به هیچ وجه جایگزین نمیشود ولی شاید یکی از مزایای اصلی لامینیت این است که مقدار تراش مینا برای نصب آن در مقایسه با سایر روکشهای دندانی (مثلا انواع تمام سرامیک) بسیار کمتر است.

عمر لامینیت ها چه مدت است ؟
عمر لامینیت ها به عوامل مختلفی بستگی دارد که میتوان از آنها به مهارت دندانپزشک، انجام صحیح مراحل نصب، شیوه بستن دندانها روی هم (اکلوژن) و وجود عادتهایی مانند دندان قروچه اشاره کرد.

چه افرادی نمی توانند از درمان لامینیت استفاده کنند ؟
استفاده از لامینیت در افرادی که بهداشت خوبی ندارند، مبتلا به مشکلات لثهای درمان نشده (عفونت فعال) هستند، پوسیدگی شدید دندانی دارند، نسج دندانشان به شدت تخریب شده، دندانهای بیش از حد کوتاه دارند یا مینای دندانشان از بین رفته است، اصلا پیشنهاد نمیشود.


آدرس مطب : تهران ، قیطریه ، خیابان شهید اندرزگو ، شماره 66
تلفن : 22393400 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
بریج دندانتفاوت دندانپزشک عمومی و دندانپزشک اقدسیه 09125544500دندانپزشک اطفال 09125544500 دندانپزشک فرمانیه 09125544500دندانپزشک قیطریه 09125544500 دندانپزشک حافظ قران دکتردندانپزشک دار آباد09125544500دندانپزشکی دکتر مازیار ف22393400 تلفندکتر محمود وطن پور - هنرمقیمت لامینیت دندان 8دکتر دندانپزشک خوب در شمدرمان مجدد ریشه دندانقیمت لامینیت دندان 5عکس دندان به دندانپزشک چلمینیت چیست 10عصب کشی و درمان ریشهلمینیت دندان چیست 4عصب کشی دندان چند جلسهلمینیت دندانهای ایرانیالامینیت چیستلامینیت یا اورتو دنسی6لامینیت دندانمتخصص لامینیت دندان دکترمتخصص درمان ریشه مجددمتخصص درمان ریشه در تهرامتخصص ریشه دندان دکتر ماکیست دندانکیست ریشه دندان دکتر فرزکاهش فوری فشار خون بالا دانواع لمینیت دندان7اورتودنسی دندانهای من 2239ایمپلنت آلمانی icxایمپلنت دندان نیاوران و بهترین دندانپزشک تهرانبهترین دندانپزشک تهران دبیوگرافیتماس با مادکتر فرزاد مازیارایمپلنتلامینیت و زیباییدرمان ریشهجراحی لثهارتودنسیدندانپزشکی اطفالپروتزجراحی دندان عقل نهفتهبرو به وبلاگ