دکتر فرزاد مازيار

جراح دندانپزشک


کلینیک دندانپزشکی

دکتر فرزاد مازیار

عکس دندان به دندانپزشک چه میگوید

با سپاس از دکتر علی مرسلی نویسنده متن

DENTAL RADIOLOGY 2

دکتر علی مرسلی۳ آبان ۱۳۹۶۰نکته های طلایی

رادیوگرافی در تشخیص دندانپزشکی جایگاه مهمی دارد. امروزه بسیاری از درمانهای دندانپزشکی بدون داشتن گرافیهای با کیفیت ممکن نیست؛ بیماران اغلب در مورد عکس دندان خود کنجکاو هستند و مایلند از آن سر دربیاورند.این سؤال برای مراجعین دندانپزشکی بیشتر مواقع پیش میآید که دندانپزشکان در رادیوگرافیها (عکس دندان) چه چیزی میبینند؟

پوسیدگی:
یکی از مهمترین و معمولترین کاربردهای رادیوگرافی، تشخیص پوسیدگی است. بهخصوص در پوسیدگیهای بیندندانی که با معاینات عادی ممکن است از چشمان دندانپزشک دور بمانند، رادیوگرافیهای مناسب ابزار تشخیصی بسیار دقیق و مهمی هستند. برای تشخیص پوسیدگیها ممکن است که رادیوگرافیهای مختلف بنا به تشخیص دندانپزشک موردنیاز باشند. تفسیر وجود یا عدم وجود پوسیدگی هم امر دقیقی است و نیاز به مهارت و تجربهٔ بالایی دارد.

دیدن ضایعات عفونی و غیر عفونی استخوانی و کیستها:
بیماران اغلب نگرانیهای زیادی در مورد کیستهای دندانی دارند ولی واقعیت این است که شیوع کیستهای واقعی مربوط به دندانها آنقدرها که موجب نگرانی شود بالا نیست. درتانی بسیاری از این موارد به درمانهای موجود جواب میدهند. رادیوگرافیها میتوانند در تشخیص ضایعات دندانی و غیر دندانی فک و صورت در استخوان، عفونتها، کیستها و … کمککننده باشند. بعضی از انواع پیشرفتهٔ رادیوگرافی میتوانند حتی بهطور دقیق کیستها، عمق و گسترش آنها را هم تشخیص دهند.

دندانهای نهفته:
دندانهای نهفته زیر لثه و استخوان در رادیوگرافیها مشخص میشوند. با نظر دندانپزشک ممکن است که نیاز به خارج شدن این دندانها وجود داشته. جراحی خارج کردن این دندانها گاهی نیاز به رادیوگرافیهای ساده یا پیشرفته سهبعدی دارد. عکس دندان یا گرافی شما این موارد را به دندانپزشک نشان خواهد داد.

بیماریهای لثهٔ پیشرفته:
شدت و گسترش بیماریهای لثه و اجزای دور دندان در رادیوگرافیها میتوانند تشخیص داده شوند. همچنین جرمهای شدید بیندندانی و زیر لثه ممکن است در رادیوگرافی قابلرؤیت باشند. در قرارگیری ایمپلنت و ارزیابی موفقیت ایمپلنتهای دندانی هم رادیوگرافیها نقش مهمی ایفا میکنند.

شکستگیهای استخوان و دندانها:
در صدمات ضربهای به استخوانهای فک و صورت و دندانها، رادیوگرافی میتواند کمک بزرگی باشد. چرا که بسیاری از شکستگیهای فکین و دندانها ممکن است که در انواع مختلف رادیوگرافیها دیده شوند.

نیاز به درمان ریشه:
در درمان ریشه (همان عصبکشی) نیاز به رادیوگرافی وجود دارد. گرا که ریشههای دندانها داخل استخوان فکها قرار دارند؛ بنابراین کسب اطلاع در مورد شکل، تعداد، فرم و سایر مشخصات مربوط به ریشهها و کانالهای دندانها، با استفاده از رادیوگرافی صورت میگیرد.

گرافی برای ارتودنسی:
در درمانهای ارتودنسی نیاز به رادیوگرافی وجود دارد. بعضی از این رادیوگرافیها به درد تشخیص وضعیت فکها، دندانها و تشخیص ناهنجاریهای احتمالی فک و صورت میخورند. بعضی برای تشخیص مشکلات احتمالی دندانی قبل از شروع ارتودنسی هستند.


آدرس مطب : تهران ، قیطریه ، بلوار صبا ، خیابان کریمی ، جنب بانک کشاورزی ، ساختمان یاس ، پلاک ۲ ، واحد ۲۰۶
تلفن : 22393400 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
کیست دندانکیست ریشه دندان دکتر فرزکاهش فوری فشار خون بالا دانواع لمینیت دندان7اورتودنسی دندانهای من 2239ایمپلنت آلمانی icxایمپلنت دندان نیاوران و بهترین دندانپزشک تهرانبهترین دندانپزشک تهران دبریج دندانتفاوت دندانپزشک عمومی و دندانپزشک اقدسیه 09125544500دندانپزشک اطفال 09125544500 دندانپزشک فرمانیه 09125544500دندانپزشک قیطریه 09125544500 دندانپزشک حافظ قران دکتر09125544500دندانپزشک دار آباد22393400 تلفندندانپزشکی دکتر مازیار فقیمت لامینیتدکتر محمود وطن پور - هنرمقیمت لامینیتدکتر دندانپزشک خوب در شمقیمت لامینیت دندان 8درمان مجدد ریشه دندانقیمت لامینیت دندان 5عکس دندان به دندانپزشک چلمینیت چیست 10عصب کشی و درمان ریشهلمینیت دندان چیست 4عصب کشی دندان چند جلسهلمینیت دندانهای ایرانیالامینیت چیستلامینیت یا اورتو دنسی6لامینیت دندانمتخصص لامینیت دندان دکترمتخصص درمان ریشه مجددمتخصص درمان ریشه در تهرامتخصص ریشه دندان دکتر مابیوگرافیتماس با مادکتر فرزاد مازیارایمپلنتلامینیت و زیباییدرمان ریشهجراحی لثهارتودنسیدندانپزشکی اطفالپروتزجراحی دندان عقل نهفتهبرو به وبلاگ